Kościół na Kamionku

Tuż przy Rogatkach Grochowskich znajduje się zabytkowa Kontrkatedra Matki Boskiej Zwycięskiej. Świątynia została wzniesiona w latach 1929 -1931 jako wotum za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej z 1920 r. w miejscu drewnianego kościoła powstałego prawdopodobnie jeszcze w XIII wieku. Autorem  projektu nowej świątyni był Konstanty Sylwin Jakimowicz, będący etatowym architektem diecezjalnym. Wzniesiony według jego projektu budynek w stylu modernistycznym z elementami architektury romańskiej do dnia dzisiejszego nie został ukończony, ponieważ nie powstała wysoka dzwonnica oraz krużganek mający połączyć kościół z plebanią. Świątynia została wzniesiona w tzw. układzie bazylikowym czyli wielonawowym, zbudowanym na planie prostokąta, gdzie nawa środkowa jest wyższa od naw bocznych. Kamień węgielny pod budowę kościoła został wmurowany i poświęcony w dniu 8 września 1929 roku przez kardynała Aleksandra Kakowskiego.
Wewnątrz kościoła znajduje się wiele cennych dzieł malarstwa. Warto wspomnieć o  renesansowym tryptyku włoskim z 1492 roku czy obrazie Adama Styki. Ołtarze i ambonę zaprojektował polski artysta rzeźbiarz Józef Trenarowski. W 1939 roku był on obrońcą Warszawy w brygadach ochotniczych, natomiast w trakcie powstania warszawskiego służył w Zgrupowaniu Pułku Baszta.
Kościół otoczony jest najstarszym praskim cmentarzem, którego początki sięgają XIII wieku.  Oficjalnie został on zamknięty w czerwcu 1887 roku, jednak faktycznie termin ten był kilkakrotnie przesuwany i cmentarz przestał funkcjonować dopiero na początku XX wieku. Był on miejscem pochówku nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości ale także ofiar bitwy ze Szwedami w 1665 roku, Rzezi Pragi z 1794 roku oraz bitwy o Olszynkę Grochowską  z 1831 r. Spoczęły tu szczątki min. Jakuba Jasińskiego jednego z dowódców obrony Pragi z 1794 r. Niestety podczas budowy kościoła część nagrobków została zniszczona i do dnia dzisiejszego przetrwało ich niespełna 50. Najstarszy z nich pochodzi z połowy XIX wieku.
Na terenie przykościelnym znajduje się także drewniana dzwonnica kościelna. Jej powstanie datuje się na rok 1817.  Prawdopodobnie jest jednym z najstarszych drewnianych zabytków na Pradze Południe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga-Południe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.