Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską

Utworzony w 1983 r. rezerwat Olszynka Grochowska to miejsce wyjątkowe, które w naszej historii zapisało się jako teren zaciekłych walk w czasie Powstania Listopadowego. Do pierwszego starcia o Olszynkę Grochowską doszło już 20 lutego 1831 roku. Jednak  dopiero 25 lutego 1831 r. rozegrała się tam jedna z najkrwawszych powstańczych bitew, która pomimo, iż oficjalnie uważana jest za nierozstrzygniętą zmusiła wojska rosyjskie do odwrotu, uniemożliwiając tym samym szturm na Warszawę. Faktyczne dowództwo nad wojskami polskimi sprawował generał Józef Chłopicki, natomiast dowódcą wojsk rosyjskich był feldmarszałek Dybicz.
Po upadku powstania listopadowego las olchowy, w którym toczyły się walki został całkowicie wycięty. Pozostała tylko jedna olcha, na której ktoś umieścił tabliczkę z następującym napisem:
„Jestem jedyną wnuczką bohaterów z 1831 r. Mam w sobie krew praojców, którzy tu padli. Ludzie nie rańcie mnie! Dajcie żyć jeszcze radością, że Polska wolna!”
Dopiero w  1916 r. dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Grochowa w miejscu w którym rozegrała się bitwa postawiono pamiątkowy krzyż. W setną rocznicę powstania Towarzystwo Przyjaciół Grochowa wystąpiło z kolejną inicjatywą rozpoczęcia budowy pomnika ku czci bohaterów poległych w bitwie a także zabezpieczenia historycznego obszaru Olszynki Grochowskiej.
W 1936 r. podczas kopania kanałów odwadniających, na terenie Olszynki odkryto fragmenty broni, mundurów, amunicji a także szczątki poległych w walce żołnierzy. Odkopane szczątki ludzkie złożono krypcie, na której umieszczono krzyż oraz tablicę z napisem o treści:
„ Przechodniu powiedz współbraciom,
Że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi
Ale z troską w sercu o losy Polski
Losy przyszłych pokoleń – o wasze losy„
W miejsce wyciętych drzew posadzono nowe i rozpoczęto prace zmierzające do budowy mauzoleum oraz stworzenia Parku Pamięci Narodowej Olszynka Grochowska. Niestety starania te przerwał wybuch II wojny światowej.
Obecnie wzdłuż jednej z dróg prowadzącej do pomnika tworzona jest tzw. Aleja Chwały, na której umieszczane są głazy z pamiątkowymi tablicami poświęconymi bohaterom poległym w obronie ojczyzny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga-Południe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.