Kościół na Placu Szembeka

W samym centrum Grochowa, na najstarszym placu Pragi Południe – Placu Szembeka, dokładnie przy ul. Chłopickiego 2 znajduje się wyjątkowy kościół – pomnik ku czci bohaterów poległych w Bitwie o Olszynkę Grochowską 1831 r. Powstanie uważanego za perłę południowo-praskiej architektury modernistycznego gmachu kościoła zawdzięczamy w pierwszej kolejności trzem osobom: przedsiębiorcy budowlanemu i mieszkańcowi Grochowa Janowi Łaskiemu, który ofiarował plac pod budowę świątyni, działaczce filantropijnej i fundatorce kościołów Księżnej Marii Ewie Radziwiłłowej, która nadała mu tytuł „Najczystszego Serca Maryi” oraz pierwszemu proboszczowi księdzu Janowi Sztuka.
 W 1924 r. po sześciu tygodniach prac został wzniesiony drewniany kościół, który swoim parafianom służył przez dwadzieścia lat do roku 1944, kiedy to został spalony przez zajmujące Pragę wojska radzieckie.
Kilka lat wcześniej, w setną rocznicę Bitwy o Olszynkę Grochowską tj. w roku 1931 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Grochowa oraz „Komitetu Budowy Kościoła – Pomnika poległych za Ojczyznę” rozpoczęto gromadzenie środków na budowę nowej, większej świątyni. Po trzech latach, w 1934 roku dzięki szczodrości i aktywnemu wsparciu parafian oraz zaangażowaniu  księdza proboszcza Jana Sztuki poświęcono kamień węgielny, rozpoczynając tym samym budowę nowego kościoła. W latach 1940-1941 ukończono budowę gmachu. Powstał on wg projektu polskiego architekta włoskiego pochodzenia, specjalizującego się w projektach obiektów sakralnych, Andrzeja (Andrea) Boni.
Konsekracji kościoła w dniu 30 października 1949 r. dokonał sam Kardynał Stefan Wyszyński.
Wyrazem pamięci i oddania czci bohaterom poległym w 1831 r. w Bitwie o Olszynkę Grochowską  są marmurowe, pamiątkowe tablice umieszczone w przedsionku kościoła. Jedną z nich ufundowali w 1961 r. parafianie.
Jesienią bieżącego roku mają ruszyć prace związane z rewitalizacją najbliższej okolicy kościoła czyli Placu Szembeka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga-Południe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.