Saska Kępa – ul. Rzymska

Ulica Rzymska swoją nazwę zawdzięcza jednemu z najpiękniejszych miast na świecie, stolicy Włoch. Rzym, zwany ”wiecznym miastem” uważany jest za światowy ośrodek turystyczny, bogaty w zabytki starożytności i średniowiecza, niezwykłą architekturę oraz historię sięgającą epoki żelaza.
Ulica Rzymska została wytyczona prawdopodobnie w latach dwudziestych XX wieku. Wtedy też zaczęła przy niej powstawać pierwsza zabudowa, na którą składały się głównie domy jednorodzinne.
Jednym z najciekawszych budynków jest willa pod numerem 13. Została wzniesiona dla inżyniera Andrzeja Zalewskiego w roku 1930. Projekt wykonał jeden z polskich architektów, będący zarazem bliskim przyjacielem jej właściciela Bohdan Pniewski. Do jego najsłynniejszych dzieł możemy zaliczyć gmach Narodowego Banku Polskiego, budynki Polskiego Radia czy gmach Sejmu rozbudowany na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku.
Budynek przy ul. Rzymskiej 13 został wzniesiony w stylu klasycznym. Od strony Wisły umieszczone zostały olbrzymie okna i rząd delikatnych kolumn podtrzymujący płaski, dach. Z przestronnego tarasu długie schody prowadziły do imponującego ogrodu, zaplanowanego według projektu Piotra Hosera w stylu modernistycznym.
Willa była bardzo nowoczesna i elegancka. Łączyła w sobie zarówno tradycyjny styl polskich wiejskich domów oraz włoską otwartość na otaczającą przestrzeń.
Budynek zrobił ogromne wrażenie na ówczesnym Ministrze Spraw Zagranicznych Józefie Becku, który w podobnym stylu kazał wybudować nowe skrzydło siedziby MSZ, która mieściła się w nieistniejącym dziś, rokokowym Pałacu Brühla. Budynek był uważany za jeden z najpiękniejszych warszawskich pałaców. Niestety 1944 roku został wysadzony, razem z Pałacem Saskim przez wycofujących się z Warszawy Niemców.
Willa Andrzeja Zalewskiego także nie przetrwała II wojny światowej. Spłonęła już na samym jej początku w 1939 roku, w wyniku bombardowań. Została odbudowana dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, jednak nie udało się przywrócić jej pierwotnego kształtu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga-Południe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.