Saska Kępa – ul. Zakopiańska

Ulica Zakopiańska została wytyczona w latach trzydziestych XX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza stolicy polskich Tatr, która w okresie międzywojennym była popularnym kurortem wypoczynkowym wśród mieszkańców centralnej Polski.
Prawie do końca lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia ul. Zakopiańską pokrywały tzw. „kocie łby”. Nawierzchnię asfaltową zawdzięcza ona byłemu prezydentowi Francji gen. Charlesowi de Gaulle’owi, który to w 1967 r. przebywał
z oficjalną wizytą w Polsce. To właśnie przy ul. Zakopiańskiej mieściła się w tamtych latach ambasada francuska, stanowiąca jeden z punktów wizyty francuskiego prezydenta. Niemal w ciągu jednej nocy została przykryta asfaltem, który możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Podczas tej wizyty prezydent de Gaulle wmurował kamień węgielny pod budowę nowego gmachu ambasady przy ul. Pięknej 1, gdzie mieści się ona do chwili obecnej.
Wspominając o ul. Zakopiańskiej warto napisać o mieszczących się przy niej budynkach. Pierwsza zabudowa zaczęła tam powstawać w latach trzydziestych XX wieku. Pod numerem 11 znajduje się willa pisarza Mieczysława Guranowskiego. Jej powstanie datuje się przed rokiem 1938. Autorem projektu w stylu tzw. modernizmu historycznego był architekt Lucjan Korngold, współautor innego słynnego budynku Saskiej Kępy przy ul. Francuskiej 2, tzw. Willi rodziny Łepkowskich z charakterystyczną elewacją z dużym oknem i tarasem wspartym na słupie, otoczonym przez spiralne schody.
W elewacji budynku przy ul. Zakopiańskiej 11 znajduje się szklany witraż przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus.
Kolejnym budynkiem wzniesionym w stylu modernizmu historycznego jest willa rodziny Lewińskich mieszcząca się pod numerem 14. Została wybudowana w roku 1935 według projektu Józefa Vogtmana.
Pisząc o zabudowie ulicy Zakopiańskiej warto wspomnieć o budynku pod nr 10. Został on wzniesiony w latach 90 ubiegłego stulecia wg projektu Zbigniewa Kucharuka i Dario Nowaka i uhonorowany nagrodą w konkursie „Życie w Architekturze”, w którym wyróżniane są budynki „nadające otoczeniu nową jakość, szanując jednocześnie wartości historyczne i kulturowe danego miejsca.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga-Południe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.