Saska Kępa – ul. Katowicka

Ulica Katowicka o której wspominaliśmy poprzednio jest prawdziwą skarbnicą obiektów zabytkowych.  Oprócz domów zaprojektowanych przez Bohdana Lacherta czy Józefa Szanajcy swoje działa umieściło tam wielu innych wybitnych architektów. Pod numerem 10 znajduje się tak zwana Willa Rodziny Romanów. Budynek został zaprojektowany przez Mariana Lalewicza, polskiego architekta, reprezentującego nurt klasycystyczny. Jego dziełem jest na przykład budynek Dyrekcji Kolei Państwowych położony przy ul. Targowej 74 w Warszawie. Budowę Willi Romanów datuje się przed rokiem 1939. Obiekt charakteryzuje się półokrągłą werandą z olbrzymimi oknami. Został wpisany do rejestru zabytków w 1979 roku.
Innym budynkiem wpisanym do rejestru zabytków jest tak zwana willa Witolda Kiltynowicza położona przy ul. Katowickiej 26. Została wzniesiona w latach 1925 – 1936  według  projektu małżeństwa architektów Heleny i Szymona Syrkusów. Wraz z min. Bohdanem Lachertem i Józefem Szanajcy, Syrkusowie byli członkami ugrupowania architektów i plastyków pod nazwą Praesens. Stworzyli oni program opierający się na zerwaniu z tradycyjnymi formami w architekturze proponując standaryzację budownictwa, polegającą na zapewnieniu mieszkań dla średniej klasy czyli przeciętnie zarabiających.
Na skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Zwycięzców znajduje się gmach Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa. Budynek powstał w 1951 roku według projektu Barbary i Heronima Karpowiczów w stylu postmodernistycznym. W latach 1953-1954 budynek został ozdobiony charakterystyczną ceglaną elewacją. Pierwotnie też na jego najwyższej kondygnacji znajdował się taras, który obecnie jest zabudowany i zaadaptowany na sale lekcyjne.
Przed gmachem szkoły ustawione zostało popiersie jej patrona – Bolesława Prusa.  Jego autorem jest Stanisław Sikora, wybitny polski rzeźbiarz, poeta i sportowiec, od 1946 roku związany z Saską Kępą, gdzie pracował i tworzył. Był on twórcą licznych pomników i rzeźb min. popiersia Ignacego Jana Paderewskiego położonego przed wejściem do Parku Skaryszewskiego czy Pomnika Czynu Chłopskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praga-Południe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.